Czy surowe jajka są zdrowe? Dowiedz się, co mówią eksperci!

surowe jajka
Jeśli chodzi o żywność i odżywianie, istnieje niewiele tematów tak podzielnych jak surowe jajko. W zależności od tego, kogo pytasz, jajka mogą być zdrowe, niezdrowe lub gdzieś pomiędzy. Surowe jajka zyskały ostatnio wiele uwagi. Czy to dobrze, czy źle, zależy prawdopodobnie od tego, kogo zapytasz. Z jednej strony, niektórzy wskazują na różne badania, które pokazują możliwe ryzyko związane z jedzeniem surowych jaj, zwłaszcza jeśli są one niedogotowane lub pochodzą od kurczaka zakażonego bakteriami salmonelli. Ale inni uważają, że ryzyko jest niewielkie i że korzyści płynące z jedzenia surowych jaj przewyższają wszelkie potencjalne ryzyko. W skrócie: Istnieje wiele różnych opinii na temat surowych jaj – ich zalety i wady różnią się znacznie w zależności od tego, kogo pytasz.

Surowe jajka a zdrowie – czy są dobre dla naszego organizmu?

Zanim porozmawiamy o potencjalnych zagrożeniach związanych z jedzeniem surowych jaj, przyjrzyjmy się niektórym korzyściom zdrowotnym. Surowe jajka mają wysoką zawartość białka. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje Twoje ciało, ale nie może ich samodzielnie wytworzyć. Zawierają również kilka minerałów, w tym żelazo, magnez i selen, a także kilka witamin z grupy B, w tym B2, B6 i B12. Surowe jajka zawierają również kilka przeciwutleniaczy, w tym witaminę E, wraz z różnymi innymi pomocnymi składnikami odżywczymi. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że gotowanie jajek – niezależnie od tego, czy są one surowe, smażone, gotowane na twardo, czy w inny sposób – nie wpływa na zawartość białka, składników mineralnych lub jakichkolwiek innych korzyści zdrowotnych opisanych powyżej. Gotowanie wpływa tylko na białka. Tak więc, podczas gdy nie chcesz jeść surowych jaj, ponieważ mają wysoką zawartość białka, nie chcesz też ich przegotować, ponieważ to również wpływa na zawartość białka.
surowe jaja

Surowe jajka na diecie – czy można jeść je codziennie?

Surowe jajka są bardzo dobrym źródłem białka, ale to niekoniecznie oznacza, że powinieneś je jeść codziennie. Jeśli chodzi o białko, to ogólną zasadą jest spożywanie około 0,8 grama na kilogram masy ciała. Więc jeśli ważysz około 70 kilogramów, powinieneś spożywać około 50 gramów białka dziennie. Ale to nie znaczy, że musisz jeść tyle białka każdego dnia. Twój organizm nie magazynuje białka, więc musisz jeść je codziennie, aby utrzymać masę mięśniową i zachować zdrowie. Sztuką jest, aby jeść tylko odpowiednią ilość w danym dniu. Zbyt duża ilość białka jest nie tylko niezdrowa i zła dla Twoich nerek, ale również wymaga więcej energii, aby je rozłożyć i przetworzyć. Jeśli jesz więcej białka niż potrzebujesz, twoje ciało zużywa tę dodatkową energię, aby je rozłożyć i przetworzyć. Jeśli nie masz wystarczająco dużo energii, aby robić inne rzeczy, takie jak walka z chorobami lub utrzymanie zdrowych organów, możesz zachorować lub nawet schudnąć.

Powiązane